A kutyaagy rejtelmei
2006.05.08. 15:02
Az albbiakban az Egyeslt llamok Vm s Pnzgyrsgnek kikpzsi tmutatjbl "csemegznk". A kutya viselkedst taglal megfigyelsek, megllaptsok a kutyjukat versenyszeren kpzknek ugyangy szolglhatnak tletekkel, mint ahogy egy "htkznapi" csaldi kutyval val bnsmdot is megknnythetik – ennek nem utolssorban maguk a kutyk is rlnnek.
A kutyk viselkedse tbb tnyez egyttes hatsnak kvetkezmnye. Ezek lehetnek rkltt sszetevk, sztnk illetve alapvet rzkelsek, tapasztalatok. E tnyezk mindegyike – valamilyen mdon – segthet a sikeres kikpzsben. A viselkedst befolysol tnyezk vizsglatnl figyelembe kell venni, hogy a kutyk sokfle viselkedsi mintt mutatnak. Azt sem szabad elfelejtennk, hogy a kutyk hozznk, emberekhez hasonlan klnbznek egymstl. Ez nagyon fontos szempont a kikpzsnl is, hiszen az egyik kutynl sikeres mdszer teljesen eredmnytelen lehet egy msiknl. A lekiismeretes s sikerre trekv kikpznek nincs knny dolga: ismernie kell a kutya viselkedst alakt minden egyes tnyezt, s ezeket tanulmnyozva a megfelel tantsi mdszert a megfelel idben kell hasznlnia.
A kutyakikpzsi mdszerek tbbsge alapveten az llat dicsretre, illetve bntetsre alapul. Az USA Vm s Pnzgyrsgnl azonban elssorban a kutya alapvet viselkedsi formit s sztneit prbljk megfelel mederbe terelni a kvnt eredmny elrsnek rdekben. Ezrt risi hangslyt fektetnek a kutya viselkedsnek s agymkdsnek tanulmnyozsra. Enlkl hemzsegnnek a zavarodott kutyk s a frusztrlt kikpzk, akik egyszeren sajt tudatlansguk ldozatai. A viselkedsnek s agyfunkciinak teljes megismerse knnyebb s gyorsabb kikpzshez vezet.
A kutya viselkedse sohasem kizrlag csak szerzett vagy rkltt, hanem e kt tnyez egyttes hatsra alakul ki. Az oly’ sokat hangslyozott szocializci clja, hogy kutyink kiegyenslyozottak, jl kezelhetek legyenek. Ez olyan alap, melyre a ksbbi kikpzsben, illetve mindennapi letben sikeresen lehet pteni.
Az idelis kbtszer-keres kutya intelligens, magabiztos, rendkvl elsznt, hihetetlen rdekldst mutat az apportrozs irnt s fizikai llapota is tkletes. ltalban egyves koruk eltt nem vonjk be a kutykat a vgleges kbtszer-keres kikpzsi programba.
A viselkeds alapjaiTves nzet, hogy a kutyk nem gondolkodnak, csak gy "vannak". k nem pusztn rtelem nlkli robotok, cselekedeteik nem csupn automatikus megnyilvnulsok. Ez a felfogs ugyanolyan vgletes, mint az, hogy a kutyk kpesek bonyolult problmk megoldsra is. A gondolkods idegi folyamat, leegyszerstve gy lehet megfogalmazni, mint "formlni, elraktrozni az agyban". A kutyk rendelkeznek ezzel a kpessggel, csupn nem olyan bonyolult mdon, mint az emberek. rdekes plda erre egy nmet juhszkutya, aki nagyon szeretett nyulakat fogdosni. Mindig bszkn vitte gazdjnak megmutatni az elejtett nyulakat. A gazdi persze nem igazn rlt ennek a vadszteljestmnynek, ezt mindig el is mondta kutyjnak, de nem ingerlten. Aztn az jabb nyulakat ltva elhatrozta, hogy most mr tnyleg megprblja errl a nmet juhszt leszoktatni. Kvetkez alkalommal, mikor a kutya ismt odahozta a dgltt nyulat, alaposan megdorglta. A gazda elgedetten llaptotta meg, hogy a bntets meghozta gymlcst, ugyanis a kutya tbb nem lltott be dgltt nyllal a szjban. Egy nap azonban szrevette, hogy kutyja a kertben ppen egy nyulat s el. Vagyis a kutya "tudta", hogy megbntetik, ha megmutatja a nyulat.
A kutya agymkdseinek 80 szzalka az sztnkkel, a maradk 20 szzalka az lete sorn felhalmozdott tapasztalatokkal, tanult dolgokkal kapcsolatos. A mutatott sszetett viselkedst klnll rszekre bonthatjuk.
Kutat viselkedsEz a viselkedsi forma a kutya egyik legjellemzbb magatartsa. Igen fontos szempont a kbtszer-keres kutyk kivlasztsnl. Az intenzv kutat viselkedst mutat kutya nagyon kvncsi, nagyon rdekl, az tjba kerl trgyakat alaposan megvizsglja. Kbtszer-keres kutyaknt a kikpzs sorn gyorsan fog haladni, hiszen a kvnt kvetelmnyek egybeesnek sajt trekvseivel. A kutat viselkedst mutat kutya a kennelben rohangl, szemvel, orrval megvizsgl minden trgyat, kutatva figyelnek, hallgatznak.
Utnz viselkedsEz a viselkedsi md fleg fiatal, mg nem felntt kutykra jellemz. Elssorban akkor figyelhet meg, mikor a kutya j krnyezetbe kerl, vagy ha egy zskmnyllatot vagy ppen idegen kutyt tbb kutya kzsen tmad meg. Idsebb egyedekre ez a viselkedsi forma egyre kevsb jellemz.
Gondoskod viselkedsA trds s figyels kpessge a kutykban erteljesen kifejldtt tbbfle mdon is. Termszetes krlmnyek kztt a kanok s szukk egyarnt elltjk lelemmel a fiatalabbakat, de a hzi kutyknl is elfordul, hogy az anya nemcsak szoptatja a klykket, de vissza is klendezi nekik a megemsztett tpllkot. Mikor a kutya mells lbaival gdrt akar sni, szintn a gondoskod hajlam rsze: gy lelmet is elrejthet, de fszket is pthet, br ez a hajlam mr igen gyenge, a legtbb kutya mr ltez menedkhelyet hasznl bvhelyl, vagy meglv lyukat bvt ki. Ez az shajlam szintn nagyon fontos a kbtszer-keres kutyknl, mert gy rvehetjk, hogy az elrejtett kbtszert kaparszssal jelezze. Gondoskodst keres viselkeds A figyelmes gondoskodst keres viselkeds elengedhetetlen a klykknl, hogy kivvjk a felnttek illetve az ember trdst. Ezen szoks segtsgvel szoros kapcsolatot alakthatunk ki kutynkkal, ami az eredmnyes kikpzs alapfelttele.
|