A kutyaagy rejtelmei2
2006.05.08. 15:03
Az Egyeslt llamok Vm s Pnzgyrsgnek kikpzsi tmutatjra tmaszkodva jniusi szmunkban keztdk bemutatni a kutya viselkedsnek meghatroz alapjait. A kutya agymkdsnek 80 szzalka az sztnkkel, a maradk 20 szzalk tapasztalataival, tanult dolgokkal kapcsolatos. A mutatott sszetett viselkedst klnll rszekre bonthatjuk. Az els rszben a kutat, utnz, gondoskod s gondoskodst keres viselkedst taglaltuk.
Kijell viselkedsAz idetartoz viselkedsmintknak jelents szerepk van a kutyk szocilis viselkedsben. A kanok s szukk egyarnt rendelkeznek illatmirigyekkel, s rts utn gyakran kaparjk a fldet. Ismert, hogy a szukk guggol helyzetben vizelnek, mg a kanok egyik hts lbukat felemelve. Azonban az is elfordul, hogy a kanok is kicsit leguggolva, egyik lbukat sem felemelve vizelnek. A fldet ltalban akkor "szrjk szt", mikor klnsen fontos terletk kijellse (idegen vagy rivlis kutya megjelense.)
Harci s kikerl viselkedsEz a magatartsforma meghatroz a kutyknl, hiszen eredetileg ragadoz llatok. A harci illetve az ezzel sszefgg, de ellenttes menekl viselkeds gyakran elfordul. A jtkos harc teljesen megszokott fiatal kutyknl. Megprblnak dominnsan viselkedni s kialaktani az al- s flrendeltsgi viszonyokat. Egy mr jl sszeszokott csoport meglepen bks s egyttmkd tud lenni. Az ldzs, haraps, vicsorgs, ugats mellett a harci vagy zskmnyszerz viselkeds arzenljba tartozik a farkcsvls s a jtk hordozsa illetve levegbe doblsa is. A dominns kutya legyzttje fl ll, rhelyezi egyik mancst, morog, mg a behdolt kutya lesunyt fllel, behzott farokkal hanyatt vetve megadja magt.
rintkez viselkedsA fiatal klykk szmra nagyon fontos, hogy testi kapcsolatot alaktsanak ki ms kutykkal, szleikkel vagy testvreikkel, illetve fajtrsaiktl elvlasztva gazdjukkal. gy mr magtl rtetd, hogy a klyk j otthonban minden ron gazdja gyban szeretne aludni. Ha ennek nem vagyunk hvei, akkor is gy helyezzk el a kutya fekhelyt, hogy kzelnkben, lehetleg gyunk mellett legyen, legalbbis kezdetben mindenkppen.
A felsorolt viselkedsformkhoz tartozik mg a szexulis s a tpllkozs mint viselkedsi forma. A kutya hziastsa nagy vltozsokat okozott nemcsak a kutyk mretben s klsejben, de azon kpessgkben is, hogy milyen viselkedsi formkat kpesek megtanulni s elsajttani. Nhny kutyafajta szmra pldul rendkvl knny a zskmny szemmelkvetse s ldzse, mg ms fajtk szmra ez szinte lehetetlen; k kifinomult szaglsukra tmaszkodva kutatjk fel s ejtik el zskmnyukat. Gondoljunk csak egy agrra s mondjuk egy basset houndra. A kutyk kztti ilyen klnbsgek rtelmetlenn teszik azt a krdst, hogy vajon egy adott fajta intelligensebb-e a msiknl. A helyes szempont az, hogy egy adott fajtnak milyen klnleges kpessgei vannak, melyek az ennek megfelel kikpzsi feladatokra alkalmass teszik.
A kutyakikpzs alapvet technikja a kvnt viselkedsi forma jutalmazsn alapul. A kvnt viselkedsi formt egyrszt "elcsalhatjuk" a kutybl, msrszt megvrhatjuk, mg magtl jelentkezik, majd ebben a pillanatban jutalmazunk. A kikpzshez temszetesen nagy trelem szksgeltetik, a jutalmazsnl pedig gyorsnak kell lenni, hiszen a megksett dicsret mr egy merben ms magatartsformt ersthet. Ms llatokkal vgzett ksrletek szerint is nagyon fontos a jutalmazs illetve megersts idztse. Ha a kutyban mr tudatostottuk, milyen cselekvst vrunk tle, sokkal hatsosabb, ha nem minden egyes teljestsnl jutalmazzuk, gy pozitv izgalmat, vrakozst keltnk benne.
A tantsi folyamatnl meg kell emlteni a negatv megerstst illetve a bntetst is. A kutya nemcsak azt tanulja meg, hogy a kvnt viselkeds jutalmazssal jr, hanem ennek ellenkezjt is, miszerint a nemkvnt magatartst bntets kveti. A nagyon fontos klnbsg azonban abban rejlik, hogy a bntetett viselkeds nem "tnik el", hanem a kutya csak elkerli azt. Persze minimlis bntetssel muszj lni, gondoljunk csak a "nem!" vagy "fj!" veznyszavakra. De ebben az esetben mg fontosabb a pontos idzts. Az elksett bntets csak zavart, flelmet kelt a kutyban. A bntetst mindig igazsgosan, mrtkkel s a megfelel idben kell alkalmazni.
A hziastott kutya sokfle viselkedst kpes megtanulni, ezek kztt az ember szmra vannak kvnatosak s nemkvnatosak is. A sikeres kikpzs alapfelttele, hogy megrtsk kutynkat, kpesek legynk vele kommuniklni, s nem utols sorban mi legynk a falkavezrek.
|