A kutya s a becslet
2006.05.08. 16:49
Tisztessg, igazsgrzet, de melyek ezek a Lovagi ernyek? Melyek ezek a "szocilis gtlsok" – Lorenz szavaival lve –, amelyeket gyjtszval Becsletkdexnek hvhatunk?
Nem bntjuk teht a gyengbbeket, nket (nstnyeket), gyerekeket (klykket). St, megvdelmezzk ket. s leginkbb vdjk sajt csaldunkat, falknkat, bartainkat, a trzsnket.
Bernt, a sarplaninac, egyszer nagyon ideges lett, amikor egy szlksszr nmet vizsla komolyan bntott egy kis tacsk fit, aki pedig nem is volt Bernt bartja. Csak egyszeren vdtelen s gyengbb volt a nmet vizslnl.
Tolerljuk teht a msikat, ha az nem ellensges velnk szemben. Mg akkor is, ha azonos nem, ha versenytrs vagy idegen. Nem tmadunk, ha az nem tmad. St, ha harcolnunk kell vele s legyzzk, nem tmadunk tovbb. Mindenki ismeri Lorenz pldjt az gynevezett harapsgtlsrl, az oda fordtott nyakrl s sokan cfoljk is ezt. Pedig normlis esetekben ltalban mkdik. Ez a fair viselkeds egyik alapismrve.
A msik pedig: Ne bntsd a tieidet! Soha. St ilyenkor minl tbb jt tenni velk, amit a te szinteden megtehetsz. A kutya szintjn ez sszetartozst, s ha kell nfelldozst is jelent. Ezt nem kell kln magyarznom, hogyan viselkedik egy igazi kutya, ha gazdjt komoly veszly fenyegeti.
s mindig aggdik. Felelssgtudata van.
– "Hol jr ez, merre van az? Mirt nincs egytt a falka? Mit csinlsz? Valami bajod van? Az az ember mirt jn felnk? Biztos nincsenek rossz szndkai?" – Babuci, a nmet dog, pr msodperc alatt ezt a ht krdst kldte felm az sajtsgos nyelvn. Pillantssal, mozdulatokkal s halk nysztssel egy nyr vgi estn, amikor telehold volt s szinte megrltek az emberek. A kocsmk s diszkk tele voltak, s taln mindegyikk gy rezte, hogy ez az utols szp este az vben. Ennek megfelelen agresszven is viselkedtek az emberek s persze nem sikerlt elkerlnnk a balht.
Mr az is elegend indok lehet nmelyek szemben, hogy egy kutys ember valahol "ott van". Jelen esetben n s Babuci. Persze, hogy belnk ktttek. Ngyen.
s a kutya harcolt rtem. Valahogy mindig gy helyezkedett, hogy kztem s a tmadk kztt legyen, a testvel fedezett engem. Szerencsre a vgn nem sebeslt meg senki, de azrt elkergettk a fickkat.
Nos ezt (t), hvjk testrkutynak. s ez a testr pusztn csak szeretetbl riz s vd, s ez a becslet egyik legfbb ismrve: az igaz szeretet.
"A hsg nem res sz"
...rja Lorenz, s ennek szmtalan bizonytkt tallom. Ez is a becsletkdexhez tartozik.
"Rejtlyes dolog a hsgesk, a kutya vgleges csatlakozsa egyetlen gazdhoz." Ezen cikk rjnak, volt mr benne egyszer-ktszer rsze s bizton llthatom, hogy ennl nagyobb lelki boldogsg kevesebb van a fldn. Taln csak az ember-ember kzti szerelem mlja ezt fell, de az is esk s egy letre szl – s hasonl alapokbl tpllkozik: a hsgbl, kitartsbl, szeretetbl – hallig. s az lete rn is megvdelmez tged az, aki szeret.
Amikor a kutyd hsgeskt tesz neked, az tulajdonkppen nem egy ltvnyos dolog. A kls szemll taln nem is tudja, mirl van sz, hiszen lnyegben csak tekintetvltsokbl s kedvesked mozdulatokbl ll az egsz, de te s nagyon jl tudjtok, hogy mi trtnik. Ezt Jack London kitnen lerta a Vadon szava cm knyvben, amikor Buck hsgeskt tett John Thortonnak, a gazdjnak: "...s mindkettjk szembl a szvk sugrzott..."
Nos, igen, a szv. Egy igazi lovag a becsletkdex szerint btor s a szvt csak j rzsek tltik ki.
"Btor mint egy kutya" – mondjk William Wallace-rl a "Rettenthetetlen"-ben, aminek eredeti angol cme Braveheart – Btor szv.
Mindezek utn felmerlhet sok olvasban a krds: A kutyk teht klnb lnyek mint az emberek? Ezt a krdst nem gy kell feltenni. k pp olyan rz lnyek mint mi, csak kicsit ms dimenziban lnek. A krds teht a kvetkez legyen: "A kutyk konvencionlisabbak mint az emberek?" A vlasz: "Igen."
"Erklcseik s szoksaik sokkal merevebbek s ktelezbbek, mint az emberek" – gy Lorenz.
s ktsgtelen teht, bizonytst nyert, hogy a kutyknak vannak olyan tulajdonsgaik, amelyeket mi emberek becsletnek hvunk. Br k ezt valsznleg msknt "nevezik". spedig szszersgnek – hiszen ez a fajta viselkeds hossz tvon jobb "befektets" mint az aljassg s becstelensg. Befektets a falka fennmaradsa rdekben s az egynek gynevezett boldogulsa miatt is. "A falka gy sszetart mint a nap meg az rnyk, s tagjai pedig letre-hallra megvdelmezik egymst..."
Nos eddig elg behatan trgyaltuk ezeket a nemes tulajdonsgokat s elveket, de azt mindenkinek tudnia kell, hogy soha senki nem lehet tkletes. Taln csak maga az elv. Mintahogy az embereknl, gy a kutyk kztt is vannak gyarlk, st, olykor akad kifejezetten aljas is. De vlemnyem szerint ennek a viselkedszavarnak az okai mindig az llat gazdjra vagy az t krlvev emberi krnyezetre vezethetk vissza.
A legtbb kutya azonban igazi lovag vagy lady s az ember ppen ezt szereti bennk.
A Homo Sapiens tulajdonkppen a hsge, a becslete miatt szeldtette meg s tartja a mai napig maga mellett a kutyt, hiszen az "Brmikor ksz lett ldozni rte. s te rte?" – Sokaknak bizony ez sajnos nehz s morlis krdst jelenthet, de erre igazn csak egy Nietzsche idzettel lehet vlaszolni:
"Mindig arra trekedj, hogy te szeress jobban! Soha ne te legyl a msodik!"
|